20160911 - Z Helu - Aprilia Pegaso 650

Idź do spisu treści

Menu główne:

Podróże > Polska > 20160910_11 - MotoHel

Na zajutrz rano cytując klasyka:
"ciemność, widzę ciemność ciemność widzę"

Tak bywa z niepijącymi :-)

Wstanie. Pakowanie i w drogę do domu. Po drodze postanowiliśmy odwiedzić ELEKTROWNIA w ŻARNOWCU 

Największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa położona nad Jeziorem Żarnowieckim, w Czymanowie, woj. pomorskie. Elektrownia wykorzystuje do swojej pracy spiętrzone wody Jeziora Żarnowieckiego (zbiornik dolny) oraz sztucznie magazynowane w zbiorniku górnym powstałym na pobliskim płaskowyżu. Rok uruchomienia 1983. Moc 716MW.


Wieża widokową o wysokości 44 m, z której można podziwiać piękne widoki najbliższej okolicy: zbiornika górnego Elektrowni Szczytowo- Pompowej Żarnowiec, farmę Elektrowni Wiatrowych, morenowe wzgórza Jeziora Żarnowieckiego, pozostałości po budowie elektrowni jądrowej oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to można podziwiać pokonując 212 schodów lub wjeżdżając windą na wysokość 36 m.
Architektura kompleksu przedstawiona została w formie oka. Głównym elementem jest „źrenica”- Wieża Widokowa. Kopiec, na którym stoi wieża oraz rabaty stanowią „tęczówkę oka”, natomiast drewniane pergole symbolizują zarys rzęs.


Tu została wystawiona na ciężką próbę spostrzegawczość Stanola. Niestety spostrzegawczość poległa - nie rozróżnia kasków (pytanie czy tylko kasków) :-). Podmieniłem mój kask (ACERBIS) z Pawła (ISPIDO) na górze wierzy. Kolega zorientował się dopiero w kawiarnii 44m w dół i 200m poziomo (podpadło mu że na kasku ma naklejkę którą kiedyś usunął) 

Tak wyglądają fani folkloru na zamku w Bytowie :-)  Strona www zamu warta obejrzenia.

Długo szukaliśmy fajnego miejsca na zdjęcia, aż kolega je znalazł. Zdjęć nie było końca. Jeździliśmy w tą i w tamtą, szybko i wolno do znudzenia.

SWORNE GACIE. Kąpiel i obiad.
 

I do domu. W domu byliśmy po zachodzie słońca. Fajna "męska" wyprawa dobiegła końca. LWG.
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego