20160730 - W Szklarskiej - Aprilia Pegaso 650

Idź do spisu treści

Menu główne:

Podróże > Polska > 20160729_31 - MotoSzklarska

DZIEŃ DRUGI - SZKLARSKA PORĘBA I OKOLICE.

Na dzisiejszy dzień zaplanowaliśmy objazd po okolicach (sprawdzenie jakości Czeskich dróg :-) ).
Pierwsza atrakcja - Zbiornik Sosnówka.

Sztuczny zalew, zbiornik wody pitnej w południowej części Kotliny Jeleniogórskiej, oddany do eksploatacji w 2001 r. Długość zapory głównej wynosi 1.5 km, a zapory bocznej około 300 m. Pojemność całkowita wynosi 14 mln m³ wody, z czego 11 mln m³ stanowi pojemność użytkową, 2 mln m³ zajmuje pojemność martwa, a 1 mln m³ stanowi pojemność powodziową.
Jest to zbiornik retencyjno-wodociągowy, zasilany wodami Podgórnej, Sośniaka i Czerwonki, który docelowo miał spełniać funkcje rekreacyjne. Z powodu funkcji zbiornika wody pitnej zakazano kąpieli.
{WIKIPEDIA}

Przełęcz Okraj (niem. Grenzbauden Pass, Schlesische Grenzbaude, 1046 m n.p.m.) – przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy.
Przełęcz znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m., pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem.
Funkcjonują tutaj schroniska – polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda. Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa (Pomezní Boudy).
Droga która prowadzi przez Przełęcz Okraj została zmodernizowana w 1937, a już rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację.
Do 21 grudnia 2007 r. na przełęczy znajdowało się drogowe przejście graniczne Okraj – Pomezní Boudy do Czech, na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski. Wraz z przystąpieniem Polski i Czech do Układu z Schengen zostało ono zlikwidowane i można swobodnie przejść lub przejechać przez granicę. Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252. W latach 60. XX w. powstała tu opadowa stacja meteorologiczna (wys. 1050 m n.p.m.). Średnie wartości roczne opadów z lat 1966–1975 wynosiły 1297 mm (najwięcej: czerwiec 177 mm i maj 153 mm, najmniej: styczeń 63 mm i grudzień 75 mm).
{WIKIPEDIA}
Bardzo ładnymi, krętymi drogami dojechaliśmy do kolejki gondolowej na Śnieżkę od strony Czech.
Niestety liczba oczekujących gości (ok. 200m) do kolejki skutecznie nas odstraszyła, wiec ruszylismy dalej na Harrachov. obejrzeć skocznię mamucią.
A że pora była obiadowa to poszukaliśmy czeskiego lokalu z czeskim jadłem :-)
Zupa czosnkowa i knedliki czy też pierogi z czymś tam. Dobre i tanie. 

Po obiadku ruszyliśmy dalej szukać "miejsca na kocyk". Takie miejsce znaleźliśmy dopiero przed Szklarską Porębą nad rzeką Kwisa.
Bardzo fajna miejscówka GPS 50.871186, 15.423368


Dzisiejsza trasa ok. 220 km
Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby poszliśmy na słodkie, kawę i piwo.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego